Biểu trưng YouVersion
Biểu tượng Tìm kiếm

Деяния на светите Апостоли 9

9
ГЛАВА 9.
1 # Деян. 8:3; 22:4. Гал. 1:13. 1 Тим. 1:13. А Савел, дишащ още заплахи и убийства срещу учениците на Господа, дойде при първосвещеника,
2та измоли от него писма за Дамаск до синагогите, щото, които намери да следват това учение, мъже и жени, вързани да ги доведе в Иерусалим.
3 # Деян. 22:6; 26:13. 1 Кор. 15:8.Но, когато той беше на път и наближаваше до Дамаск, изведнъж го огря светлина от небето;
4и като падна на земята, чу глас, който му думаше: Савле, Савле, що Ме гониш?
5А той отговори: кой си Ти, Господине? Господ каза: Аз съм Иисус, Когото ти гониш. Мъчно е за тебе да риташ против ръжен.
6 Той, разтреперан и ужасен, проговори: Господи, какво искаш да направя? А Господ му рече: стани и влез в града; и ще ти се каже, какво трябва да правиш.
7А човеците, които вървяха с него, стояха вцепенени, като чуваха глас, пък никого не виждаха.
8Савел стана от земята и, макар да бяха очите му отворени, никого не виждаше; и водейки го за ръка, заведоха го в Дамаск.
9И три дни не виждаше, и нито яде, нито пи.
10А в Дамаск имаше един ученик, на име Анания, комуто във видение Господ каза: Анание! Той отговори: ето ме, Господи!
11 # Деян. 22:3.А Господ му рече: стани, та иди на улицата, която се нарича Права, и подири в Иудината къща един тарсянин, на име Савел; ето той се моли,
12и видя във видение мъж, на име Анания, влязъл и възложил ръка върху него, за да прогледа.
13 # Деян. 8:3.Анания отговори: Господи, слушал съм от мнозина за тоя човек, колко зло е сторил на Твоите светии в Иерусалим;
14 той и тук има власт от първосвещениците да върже всички, които призовават Твоето име.
15 # Рим. 15:19. Еф. 3:8. 1 Тим. 2:7.Но Господ му каза: иди, защото той Ми е избран съд, за да понесе името Ми пред народи, царе и синове Израилеви.
16И Аз ще му покажа, колко трябва той да пострада за Мое име.
17Анания отиде и влезе в къщата и, като възложи върху му ръце, рече: брате Савле! Господ Иисус, Който ти се яви по пътя, по който дохождаше ти, ме прати, за да прогледаш и да се изпълниш с Дух Светий.
18И изведнъж сякаш люспи паднаха от очите му, и той веднага прогледа и, като стана, покръсти се;
19а като прие храна, подкрепи се. И преседя Савел няколко дни с учениците в Дамаск;
20и веднага начена да проповядва в синагогите за Иисуса, че Той е Син Божий.
21 # Деян. 8:3. Гал. 1:13, 23.И всички, които слушаха, се чудеха и думаха: не е ли тоя, който гонеше в Иерусалим призоваващите това име, и тук затова е дошъл, за да ги заведе вързани при първосвещениците?
22А Савел се усилваше все повече и смущаваше иудеите, които живееха в Дамаск, доказвайки, че Този е Христос.
23А след като се минаха доста дни, иудеите се наговориха да го убият;
24 # 2 Кор. 11:32.но Савел узна за този им заговор. Те пък денем и нощем пазеха портите, за да го убият.
25Ала учениците взеха го нощя, туриха го в кошница и спуснаха по стената.
26А като пристигна в Иерусалим, Савел залягаше да се присъедини към учениците; ала всички се бояха от него, понеже не вярваха, че той е ученик.
27Но Варнава, като го взе, отведе го при апостолите и разказа им, как той видял по пътя Господа и че му говорил Господ, и как той в Дамаск открито проповядвал в името на Иисуса.
28И пребъдваше с тях, като излизаше и влизаше в Иерусалим, и проповядваше открито в името на Господа Иисуса.
29Говореше тъй също и се препираше с елинистите; а те се опитваха да го убият.
30Като узнаха братята за това, отведоха го в Кесария, и го препратиха в Тарс.
31А църквите по цяла Иудея, Галилея и Самария бяха в мир, назидаваха се и ходеха в страх Господен; и с утехата на Светаго Духа умножаваха се.
32Случи се, че Петър, обхождайки всички, слезе и при светиите, които живееха в Лида.
33Там намери един човек, на име Еней, който от осем години лежеше на постелка разслабен.
34И Петър му каза: Енее, Иисус Христос те изцерява; стани и си сбери постелката. И той веднага стана.
35И всички, които живееха в Лида и в Сарона, видяха го, и се обърнаха към Господа.
36В Иопия имаше една ученица, на име Тавита, което значи: Сърна; тя беше изпълнена с добри дела и милостини, които правеше.
37Случи се в ония дни, че тя заболя и умря. Окъпаха я и туриха в една горница.
38А понеже Лида беше близо до Иопия, учениците, като чуха, че Петър е там, проводиха при него двама души да го молят, да дойде незабавно при тях.
39Петър стана и отиде с тях; и когато стигна, възведоха го в горницата, и всички вдовици дойдоха при него, плачейки и показвайки ризи и дрехи, що ги бе правила Сърна, докато живеела с тях.
40Петър отпрати всички вън и, като коленичи, помоли се, па се обърна към тялото и рече: Тавито, стани! И тя отвори очите си и, като видя Петра, седна.
41 Той ѝ подаде ръка, дигна я и, като повика светиите и вдовиците, представи я жива.
42 Това стана известно по цяла Иопия, и мнозина повярваха в Господа.
43И доста дни прекара той в Иопия у някой си усмар Симона.

Tô màu

Chia sẻ

Sao chép

None

Bạn muốn lưu những tô màu trên tất cả các thiết bị của mình? Đăng ký hoặc đăng nhập

Những video dành cho Деяния на светите Апостоли 9