Kohti jouluaSample

Malakia
Ruutin ajoista oli kulunut noin 700 vuotta. Niiden aikana Israelista oli tullut kuningaskunta, joka lopulta joutui pakkosiirtolaisuuteen Babyloniaan, mutta pääsi taas palaamaan omaan maahansa. Vuosisatojen ajan Jumala lähetti kansalleen profeettoja, joista Malakia oli viimeinen. Malakia tarkoittaa sanansaattajaa; hänen varsinaista nimeään ei paljasteta.
Babylonialaisten valloittajien aikanaan tuhoama Jerusalemin temppeli oli Malakian aikaan taas pystyssä. Voisi kuvitella, että israelilaiset olisivat olleet kiitollisia ja onnellisia, mutta kuinka ollakaan, tyytymättömyys nousi taas pintaan. Vaikeissa ajoissa olikin ollut siunaus: Jumalaa oli etsitty ja huudettu avuksi. Nyt tasaisesti rullaava arki vei ajatukset pois Jumalasta. Tuntuuko tämä tutulta?
Tällaiseen tilanteeseen profeetta toi kuitenkin suuren uutisen: Jumala ennusti sekä Johannes Kastajan (”sanansaattaja”) että Jeesuksen (”Valtias”) syntymän. Tämän ennustuksen toteutumista sai kuitenkin odottaa vielä 400 vuotta. Niistä tapahtumista alkaakin sitten Uusi testamentti, uusi alku Jumalan kansan vaiheissa ja Jumalan pelastussuunnitelman huipennus. Malakian ennustukset ulottuvat vieläkin kauemmas: Jumalan omat pääsevät lopulta taivaaseen, Jumalan luokse ikuisesti. Tuo aika on vielä edessä ja se koittaa silloin, kun Jeesus tulee takaisin hakemaan luokseen ne, jotka uskovat häneen.
About this Plan

Tämä lukuohjelma tarjoaa seitsemän jouluun valmistavaa raamatunlukujaksoa ja niihin liittyvät hartaustekstit ja podcastit. Lukuohjelma pohjautuu Raamatunlukijain Liiton julkaiseman raamattustartti.fi-sivuston materiaaliin. Vanhassa testamentissa on valtavasti erilaisia lupauksia tulevasta Messiaasta. Vuosisatojen ajan Jumala valmisti kansaansa ottamaan vastaan Jeesus Messias. Jeesuksen syntymä mullisti maailman. Hän tuli maailmaan voittamaan synnin ja kuoleman ja pelastamaan meidät.
More
Related Plans

Lessons From the Life of Abraham

Is ‘Making Money While You Sleep’ Biblical?

Women of the New Testament

Spiritual FOMO Is a Thing

Music: Revelation in Song

What Now

Two-Year Chronological Bible Reading Plan (First Year-July)

Mom Guilt Meets Grace

Philippians: Joy in Christ
