Láska hory (Zákon) přenáší

Day 1 of 3 • This day’s reading

Devotional

Pod tlakem se nedá žít

To se mi líbí. 1 582 odběrů. To se mi líbí hodně. 2 837 followerů. Jsem dobrej, jsem oblíbenej. Prostě mě to baví. Mí fanoušci mají rádi moje videa o ničem. Líbí se jim to. Na síti se dokážu uvolnit a udělat srandu. Testuju, kdo vlastně jsem, kde jsou moje limity. Doma nebo v kostele to nedokážu. Nikdo by to nepochopil. Kdybych měl mluvit o Ježíši, nezaujal bych. Je snadnější se přizpůsobit davu a získat “body” pro můj dobrý pocit a uspokojení ega.

Jak moc to sedí tobě? Takhle popisují některé internetové články dnešní dospívající děti. Možná se dokážeš ztotožnit s opačným názorem: “Někdy mi připadá, že jsme takový prázdný, čím prázdnější zábava, tím líp, nehledáme smysl, hledáme něco, čím zabít nudu.” Jako kdyby reálný život nemohl být smysluplný, zajímavý, vtipný, trochu víc dobrodružný.

Ať už se snažíš vypadat lépe na Instagramu nebo ve škole, či se snažíš žít přirozený život, s Bohem se nudit nemůžeš jak na síti, tak v reálném životě. Apoštol Pavel je důkazem. Při setkání s Ježíšem oslepl, byl hejtován, kamenován, ztroskotal na moři, cestoval, byl ve vězení. Na druhé straně spousta lidí ho měla ráda, protože díky němu poznali Ježíše. Díky tomu se jim změnily životy. Mnoho lidí s ním spolupracovalo. Podporovali jeho službu. Kdyby měl instáč, měl by tisíce sledujících. Od chvíle, kdy se přihlásil k Ježíši, nenudil se. Pavel měl jasno. S Ježíšem nuda není. U Petra ale můžeš vidět něco trochu jiného.

Když byl „doma” s Ježíšem, byl si jistý. Byl v bezpečí mezi „svými”. Choval se přirozeně. Když byl s jinými lidmi, třikrát Ježíše zapřel nebo kvůli některým Židům se stranil lidí nežidovského původu (pohanům). Petr věděl, že Ježíš zemřel i za pohany, že můžou přijmout Ducha Svatého. Přesto se choval mezi Židy jaksi jinak než normálně. Zřejmě nechtěl ztratit popularitu. Jako kdyby žil dva různé životy, dvě různé identity.

Když se Pavel setkal s Petrem v Antiochii, Pavel ho napomenul, že se straní pohanů. Petr si musel vybrat, které skupině lidí dá přednost. Petr by ztratil buď přátelství s Pavlem a s lidmi z Ježíšova světa, nebo židovské přátele, kteří ctili hlavně Zákon. Petr si vybral. Dokázal bys to i ty?

Dvě a více identit neobstojí dlouho. Jednu nebo druhou skupinu lidí dřív nebo později zklameš. Odděleně to jde nějakou dobu vydržet, ale i tvoje světy se jednou setkají. Co bude následovat?

Otázky:

  1. Kolik máš identit a profilů (sociálních sítí)?
  2. Chováš se jinak s partou nevěřících a jinak s kámoši z církve?
  3. Co tě vede k odlišnému chování v různém prostředí?
  4. Co je dobrého a co je špatného na rozdílném chování?
  5. Co zajímavého zažívají lidé, kteří „sledují” Ježíše jako Pavel? Pokud nikoho neznáš, zeptej se někoho v kostele.

Výzva:

Sledujte další týden, jaké věci se dělají ve skupinách kolem vás. Jsou ty věci správné? Proč se k nim přidat / nepřidat?

Modlitba:

Pane Bože, díky, že mi dáváš jako Otec identitu Syna. Jsem tvoje dítě. Díky, že mě máš rád jako vlastního a učíš mě v životě spoustu věcí. Chci žít svůj život naplno, prosím, ať můj život dává smysl. Nechci se nudit, abych trávil hodiny u videí. Chtěl bych být užitečný. Ježíši, veď mě. Amen.