YouVersion Logo
Search Icon

Trygg i dagSample

Trygg i dag

DAY 260 OF 366

Åpne døren

En tolv år gammel gutt stirret på det verdenskjente maleriet av Holman Hunt, det som kalles «Jeg er verdens lys», og viser Kristus som i mørket, med et lys i hånden, banker på en stengt dør.
«Hvorfor vil de ikke slippe ham inn?» Gutten på tolv stilte spørsmålet til faren sin. «Jeg tror de ikke har lyst,» svarte faren. Men gutten var ikke fornøyd med svaret. «Nei, det kan ikke være derfor,» sa han. «Alle vil da ha lyst til å slippe ham inn. Forresten,» la han til, «det må være fordi de bor i kjelleren.»
Bildet Bibelen tegner av Jesus, er sterkt og talende. Det er han som banker på døren til oss, ikke motsatt. Vi trenger ikke søke ham, for han er nær. Det gjelder bare å komme seg opp av kjellerlivet og åpne døren. Han sier: «Se, jeg står for døren og banker. Om noen hører min røst og åpner døren, da vil jeg gå inn til ham og holde nattverd med ham, og han med meg» (Åp 3,20).