YouVersion Logo
Search Icon

Skutky 17

17
Pozdvižení v Tesalonice
1Procestovali Amfipolis#[římská silnice Via Egnatia z Filipis do Tesaloniky procházela celým dnešním sev. Řeckem (od Jaderského moře do Byzantie – dnešního Istanbulu – měřila celkem 1120 km; na některých místech je dodnes viditelná)] a Apollonii a přišli do Tesaloniky,#[asi 150 km od Filipis; hl. město Makedonie s více než 200 tisíc obyvateli, včetně židovské osady]; 20,4; 27,2; Fp 4,16; 1Te 1,1.7 kde byla židovská synagoga. 2Podle svého zvyku k nim#tj. k Židům v synagoze Pavel vstoupil a po tři soboty k nim mluvil#ř.: diskutoval / dohadoval se; v. 17; 18,4.19; 20,7; 24,25; srv. Mk 9,34 na základě#ř.: z Písem. 3Vysvětloval#ř.: Otvíral; L 24,32 a předkládal#n.: vykládal; 28,23; Ex 19,7; Mt 13,24 jim, že Mesiáš#ř.: Kristus; 2,36; 9,22; 18,5.28 musel trpět a vstát z mrtvých a že “Ježíš, kterého já vám zvěstuji,#(pro podobné užití přímé řeči srv. 1,4) to je ten Mesiáš.#ř.: Kristus; 2,36; 9,22; 18,5.284Někteří z nich se dali přesvědčit a připojili se k Pavlovi a Silasovi, také velké množství Řeků, kteří uctívali Boha, a nemálo předních žen. 5Židé si však, zachváceni žárlivostí, přibrali několik ničemných#ř.: zlých; Mt 5,45; 22,10; n : výtržníků mužů z tržiště, vyvolali#ptc.; HL srocení davu a pobouřili město; napadli Jásonův dům a snažili se je předvést před lid. 6Když je nenalezli, vlekli Jásona a několik bratří k představeným města#[ř. politarchés – vládci města (v. 8) – představitelé města zodpovědní za správní záležitosti a členové městské rady; výraz se nevyskytuje jinde v ř. literatuře, ale byl objeven na 17 nápisech]; 6,12; 18,12 a křičeli: “Ti, kteří pobouřili celý#ř.: obydlený svět svět, přišli také sem 7a Jáson je hostí. Ti všichni jednají proti císařovýmustanovením, neboť říkají, že králem je někdo jiný: Ježíš.” 8Zneklidnili zástup i představené města, kteří to slyšeli. 9Ale když dostali od Jásona a ostatních záruku,#n.: kauci propustili je.
Pavel v Beroji
10Bratři hned v noci vyslali Pavla a Silase do Beroje.#[starobylé město 80 km záp. od Tesaloniky, dnešní Verria]; 20,4 Když tam přišli, odebrali se do židovské synagogy. 11A tamější Židé#ř.: tito byli ušlechtilejší#n.: vznešenější mysli; n : otevřenější než ti v Tesalonice: přijali Slovo se vší dychtivostí#n.: ochotností; 2K 8,11n.19; 9,2 a denně pečlivě zkoumali#ptc.; srv. ::1K 10,25 (nevyptávejte) Písma, zdali je tomu tak. 12Tak mnozí z nich uvěřili, také nemálo vznešených řeckých žen i mužů. 13Jakmile se však Židé z Tesaloniky dozvěděli, že Pavel zvěstuje slovo Boží také v Beroji, přišli i tam a podněcovali [a bouřili] zástupy. 14Tehdy bratři hned vyslali Pavla, aby šel až k moři,#n.: na pobřeží; [dalo by se předpokládat, že jel lodí; to ovšem bývá výslovně zmíněno (16,11; 20,13.38) a cesta po pevnině (cca 550 km) vedla také po pobřeží] ale Silas a Timoteus tam zůstali. 15Ti, kteří Pavla doprovázeli, ho dovedli až do Athén#1Te 3,1; [Pět st. před Pavlem byly na vrcholu své slávy v umění, filozofii a literatuře. Svoji pověst ve filozofii si stále zachovaly a měly přední univerzitu té doby.] a vrátili se, když dostali příkaz#n.: pokyn pro Silase a Timotea, aby k němu co nejdříve přišli.
Pavel v Athénách
16Zatímco na ně Pavel čekal v Athénách, jeho duch se v něm rozhorloval,#1Kr 19,10; Ž 69,10; n : rozčilovalo / provokovalo ho; 1K 13,5 když pozoroval, že město je plné model. 17Proto mluvil v synagoze se Židy a s těmi, kdo ctili Boha, a na náměstí#ř. Agora; Př 1,20 denně s těmi, kteří tam byli právě přítomni. 18Setkávali se s ním také někteří epikurejští#[Pův. učili, že nejvyšším dobrem je štěstí a potěšení (definované jako nepřítomnost bolesti, nikoliv pouze ve smyslu okamžitého a dočasného uspokojení). Organizované náb. viděli jako zlo, zvl. víru, že bohové v posmrtném životě trestají ty, kdo páchají zlo. Proto nemohli přijmout Pavlovo učení o vzkříšení.] a stoičtí#[Odmítali epikurejské ideály štěstí a učili, že člověk má žít v souladu s přírodou, rozpoznat vlastní dostatečnost a nezávislost a potlačovat žádosti.] filozofové. Někteří říkali: “Co nám to chce ten mluvka#ř. pův.: sběrač semen (používáno o ptácích typu havran), přeneseně: ten, kdo posbírá něco tu a tam a pak to předává; srv. Tt 1,10 vykládat?” Jiní zase: “Zdá se, že to je hlasatel cizích božstev”; zvěstoval#n.: hlásal jako dobrou zvěst [jim] totiž Ježíše a vzkříšení. 19Chopili se ho a odvedli do Areopagu#trad. chápáno jako poukaz na skalnatý kopec blízko Akropole; spíše se však jedná o poradní sbor Athéňanů, který se zabýval etickými, kulturními a náboženskými záležitostmi, včetně dohledu na vzdělání a kontrolu mnoha vyučujících návštěvníků] a říkali: “Smíme vědět, co je to za nové učení, které hlásáš?#ř.: mluvíš 20Předkládáš našim uším#ř.: Vnášíš do našich uší; L 7,1p jakési cizí věci. Chceme tedy poznat, co to má být.” 21Všichni Athéňané a cizinci, kteří tam pobývali, se totiž nezabývali ničím jiným, než že říkali nebo poslouchali něco nového.
22Pavel se postavil doprostřed Areopagu a říkal: “Muži athénští, pozoruji, že jste v každém ohledu velicí ctitelé božstev. 23Když jsem totiž procházel a pozorně prohlížel vaše posvátná místa,#n.: svatyně nalezl jsem i oltář, na kterém je napsáno: "Neznámému bohu." Co tedy ctíte, a ještě neznáte, to já vám zvěstuji: 24Bůh, který učinil svět a všechno, co je v něm, je pánem nebe i země a nebydlí ve svatyních zhotovených rukou 25ani si nedává sloužit lidskýma rukama, jako by něco potřeboval; on dává všem život, dech i všechno. 26Učinil z jedné krve#var.: z jednoho; Gn 1,27 všechno lidstvo,#ř.: každý národ lidí aby přebývalo na celém povrchu#ř.: … tváři; Gn 1,29 země; ustanovil jim nařízená období a hranice jejich přebývání,#[tj. život není ponechán náhodě, jak tvrdili epikurejci, nýbrž Bůh jej naplánoval a stvořil (Ř 1,19)] 27aby hledali Boha, zda by se jej snad mohli dotknout a nalézt ho, a přece není od nikoho z nás daleko. 28Neboť "v něm žijeme, pohybujeme se a jsme",#Jb 10,12; [krétský básník Epimenides (6. st. př. Kr.)] jak to řekli i někteří z vašich básníků: "Vždyť jsme i jeho rod."#Aratos (315–240 př. Kr.), v Phaenomena 5; srv. 1K 15,33; Tt 1,12 29Jsmeli tedy rodem Božím, nesmíme se domnívat, že božstvo je podobno zlatu nebo stříbru nebo kamenu, výtvoru lidské zručnosti a důmyslu. 30Když tedy Bůh přehlédl ty doby nevědomosti, nařizuje#var.: oznamuje nyní lidem, aby všichni a všude činili pokání. 31Neboť ustanovil den, v němž bude spravedlivě soudit obydlený svět skrze muže, kterého k tomu určil. Všem o tom poskytl důkaz#ř.: víru / důvěru tím, že jej vzkřísil z mrtvých.”
32Jakmile uslyšeli o vzkříšení mrtvých, jedni se mu posmívali a druzí řekli: “Poslechneme si tě o tom ještě jindy.” 33A tak od nich#ř.: z jejich středu Pavel odešel. 34Ale někteří se k němu připojili a uvěřili; mezi nimi i Dionysios Areopagita,#[zřejmě člen Areopagu – v. 19p; tradice říká, že se stal biskupem v Athénách] žena jménem Damaris a s nimi ještě jiní.

Currently Selected:

Skutky 17: CSP

Highlight

Share

Copy

None

Want to have your highlights saved across all your devices? Sign up or sign in

YouVersion uses cookies to personalize your experience. By using our website, you accept our use of cookies as described in our Privacy Policy