YouVersion Logo
Search Icon

Joba 1

1
Joba 1
Job i jego oddanie Bogu
1W ziemi Us był pewien człowiek. Miał na imię Job.#1:1 Job, hbr. אִיּוֹב (’ijjob), czyli: (1) od hbr. gdzie jest mój ojciec (?); (2) od arab. ten, który wciąż powraca do Boga(?). Był on nienaganny i prawy. Żył w bojaźni Bożej i stronił od zła. 2Urodziło mu się siedmiu synów i trzy córki. 3Na jego dobytek składało się siedem tysięcy owiec i trzy tysiące wielbłądów, pięćset par bydląt zaprzęgowych i pięćset oślic. Ponadto miał bardzo liczną służbę. Był to człowiek najznakomitszy ze wszystkich ludzi Wschodu.
4Jego synowie mieli zwyczaj urządzania uczt. Każdy czynił to w swoim domu, w ustalonym dniu, a zapraszali na uczty także swoje trzy siostry, aby wraz z nimi jadły i piły. 5Kiedy mijał kolejny cykl uczt, Job dokonywał poświęcenia swych dzieci. Wstawał wczesnym rankiem i za każde z nich składał całopalenia. Myślał bowiem tak: Może któreś z moich dzieci zgrzeszyło i znieważyło Boga w swym sercu? Tak postępował Job zawsze.
Oskarżenie Joba o interesowność
6Tymczasem pewnego dnia synowie Boży#1:6 synowieBoży, hbr. בְּנֵי הָאֱלֹהִים (bene ha’elohim): aniołowie. przyszli, aby stawić się przed PANEM. Wśród nich przybył też szatan.#1:6 szatan, hbr. שָׂטָן (satan), czyli: przeciwnik. 7Skąd przybywasz? — zapytał go PAN. A właśnie krążyłem po ziemi — odpowiedział szatan. — Przechadzałem się to tu, to tam. 8A czy zwróciłeś uwagę na mojego sługę, Joba? — zapytał dalej PAN. I dodał: Tak, nie ma na ziemi drugiego takiego jak on. To człowiek nienaganny i prawy, żyjący w bojaźni Bożej i stroniący od zła.
9A szatan odpowiedział PANU: Czy za darmo Job żyje w bojaźni Bożej? 10Czyż nie otoczyłeś troską jego samego, jego domu i wszystkiego, co do niego należy? Błogosławisz dziełom jego rąk. Dzięki Tobie jego dobytek mnoży się na ziemi. 11Lecz wyciągnij tylko rękę! Dotknij tego, co ma! Zobaczymy, czy nie zacznie Ci złorzeczyć.#1:11 Lub: a zaraz się od Ciebie odwróci.
12Wtedy PAN powiedział do szatana: Oto wszystko, co ma, jest w twej mocy,#1:12 Idiom: jest w twojej ręce. tylko jego samego nie dotykaj! I szatan odszedł sprzed oblicza PANA.
Fala nieszczęść
13Pewnego dnia, gdy synowie i córki Joba jedli i pili wino w domu swego najstarszego brata, 14przybył do Joba posłaniec z doniesieniem: Zaprzęgi orały, a oślice pasły się obok nich. 15Wtem napadli nas Sabejczycy, zagarnęli dobytek, a służbę wybili mieczem! Tylko mnie udało się zbiec, aby ci o tym powiedzieć.
16Jeszcze dobrze nie skończył, a już zjawił się następny posłaniec: Ogień Boży spadł z nieba — oznajmił. — Spalił trzodę i służbę! Tylko ja uszedłem, aby ci o tym donieść.
17Gdy ten jeszcze mówił, przyszedł następny, mówiąc: Chaldejczycy wystawili trzy oddziały, napadli na wielbłądy i uprowadzili je, a sługi wybili mieczem! Uszedłem tylko ja sam, aby cię o tym zawiadomić.
18Jeszcze o tym mówił, gdy przyszedł kolejny i doniósł: Twoi synowie i twoje córki jedli i pili wino w domu najstarszego brata. 19Wtem potężny wiatr powiał od strony pustyni i uderzył w cztery naroża domu. Dom zwalił się na młodych i nie żyją! Tylko ja przeżyłem, aby ci o tym donieść.
20Wtedy Job wstał, rozdarł szaty i ogolił głowę. Potem upadł na ziemię, składając pokłon Bogu. 21Powiedział:
Nagi wyszedłem z łona matki
i nagi stąd odejdę.
PAN dał — PAN wziął,
niech imię PANA będzie
błogosławione.
22Mimo tego wszystkiego Job nie zgrzeszył. Nie zaczął wyrzucać Bogu, że postępuje niesłusznie.

Currently Selected:

Joba 1: SNP

Highlight

Share

Copy

None

Want to have your highlights saved across all your devices? Sign up or sign in

YouVersion uses cookies to personalize your experience. By using our website, you accept our use of cookies as described in our Privacy Policy