Bible App logo
Search Icon

Rimljanom 11

11
Ostanek Izraela
1Vprašam torej: »Ali je Bog zavrgel svoje ljudstvo?« Nikakor. Saj sem tudi jaz Izraelec, Abrahamov potomec, Benjaminovega rodu. 2Ni zavrgel Bog svojega ljudstva,#11,2 Prim. 1 Sam 12,22; Ps 94,14. katero je poprej poznal. Ali ne veste, kaj pravi pismo pri Eliju, kako se ta Bogu pritožuje nad Izraelci? 3»Gospod, tvoje preroke so pomorili, tvoje oltarje podrli, jaz sem ostal sam in strežejo mi po življenju.«#11,3 1 Kr 19,10.14. 4Toda kaj mu pravi božji odgovor? »Prihranil sem si sedem tisoč mož, ki niso kolen pripognili pred Baalom.«#11,4 1 Kr 19,18. 5Prav tako se je tudi v sedanjem času rešil ostanek, kakor je izvoljen po milosti; 6ako pa po milosti, ni več iz del, ker bi milost ne bila več milost.
7Kaj torej? Česar Izrael išče, tega ni dosegel, pač pa so dosegli, kateri so izvoljeni; ostali so se zakrknili, 8kakor je pisano: »Dal jim je Bog omotičnega duha: oči, da ne vidijo, in ušesa, da ne slišijo, do današnjega dne.«#11,8 5 Mz 29,3; Iz 29,10. 9In David pravi:
»Njih miza jim postani v zanko
in v past in v spotiko in v povračilo;
10njih oči naj otemné, da ne bodo videli,
in njih hrbet upogni za vedno.«#11,9–10 Ps 69,23–24.
11Vprašam torej: »So se mar spotaknili, da so padli?« Nikakor. A zaradi njih padca je zveličanje prešlo na pogane, da bi jih ti spodbudili k tekmovanju. 12Če pa je bil njih padec bogastvo za svet in njih pomanjšanje bogastvo za pogane, koliko bolj bo njih polno število? 13Vam namreč, poganom, pravim: kolikor sem apostol za pogane, hočem delati čast svoji službi, 14če bi morda s tem razvnel svoje rojake in vsaj nekatere od njih rešil. 15Kajti če je njih zavrženje sprava za svet, kaj bo njih pridobitev, če ne življenje iz mrtvih?
Izrael ostane izvoljeno ljudstvo
16Če je namreč prvina svéta, je tudi testo; in če je korenina svéta, so tudi veje. 17Če pa se je nekaj vej odlomilo in si bil ti, divja oljka, vcepljen nanje ter si postal deležen oljčne korenine in sočnosti, 18se nikar ne ponašaj pred vejami. Ako se pa ponašaš, vedi, da ne nosiš ti korenine, temveč korenina tebe. 19Porečeš torej: »Veje so bile odlomljene, da sem bil jaz vcepljen.« 20Dobro: zaradi nevere so se odlomile, ti pa stojiš zaradi vere. Ne prevzemaj se, ampak se boj! 21Če namreč Bog ni prizanesel naravnim vejam, tudi tebi ne bo prizanesel. 22Poglej torej božjo dobroto in strogost: strogost nasproti padlim, nasproti tebi pa božjo dobroto, če ostaneš v dobroti; sicer boš tudi ti odsekan. 23Pa tudi oni bodo vcepljeni, ako ne ostanejo v neveri; saj jih Bog more spet vcepiti. 24Kajti če si bil ti odrezan z oljke, ki je po naravi divja, in vcepljen proti naravi na plemenito oljko, koliko bolj gotovo bodo oni, ki so naravne mladike, vcepljeni na lastno oljko.
Izraelova spreobrnitev
25Kajti nočem, bratje, da bi vi ne vedeli te skrivnosti – da ne boste sami sebe imeli za modre: zakrknjenost je prišla na del Izraelcev, dokler ne vstopi polno število poganov; 26in tako bo rešen ves Izrael, kakor je pisano:
»Prišel bo s Siona Odrešenik
in odvrnil bo brezbožnost od Jakoba;
27in to bo z njimi moja zaveza,
ko odvzamem njih pregrehe.«#11,26–27 Iz 59,20–21. – Iz 27,9.
28Glede na evangelij so sovražniki zaradi vas, po izvolitvi pa so ljubljeni zaradi očetov. 29Kajti Bog se ne kesa svojih darov in svoje izvolitve. 30Kakor ste namreč nekdaj bili vi Bogu neposlušni, zdaj pa ste zaradi njihove neposlušnosti dosegli usmiljenje, 31tako so tudi ti zaradi usmiljenja, ki ste ga vi deležni, postali zdaj neposlušni, da bi nato tudi oni dosegli usmiljenje. 32Bog je namreč vse skupaj vklenil v nepokorščino, da bi se vseh usmilil.
Hvalnica usmiljeni modrosti
33O globočina bogastva in modrosti in vednosti božje! Kako nedoumljive so njegove sodbe in neizsledna njegova pota! 34Zakaj »kdo je spoznal misel Gospodovo? Ali kdo je bil njegov svetovalec?«#11,34 Pavel svobodno navaja besede preroka Izaija 40,13. 35Ali »kdo mu je prej kaj dal, da bi se mu povrnilo?«#11,35 Job 41,3. 36Kajti od njega in po njem in zanj je vse: njemu slava na veke! Amen.

Currently Selected:

Rimljanom 11: EKU

Highlight

Copy

Compare

Share

None

Want to have your highlights saved across all your devices? Sign up or sign in