Изход 10
10
1 #
Изх. 4:21, 7:4,14 Тогава Господ каза на Моисей: Влез при фараона, защото Аз закоравих и сърцето на служителите му, за да покажа тези Мои знамения между тях 2#Вт. 4:9; Пс. 44:1, 71:18, 78:5; Йоил 1:3и за да разказваш на сина си и на внука си това, което направих с египтяните, и знаменията, които показах между тях, за да познаете, че Аз съм Господ.
3 #
3 Цар. 21:29; 2 Лет. 7:14, 34:27; Йов 42:6; Йер. 13:18; Як. 4:10; 1 Пет. 5:6 Тогава Моисей и Аарон влязоха при фараона и му казаха: Така говори Господ, Бог на евреите: Докога ще отказваш да се смириш пред Мене? Пусни народа Ми, за да Ми послужат. 4#Пр. 30:27; Откр. 9:3Защото, ако откажеш да пуснеш народа Ми, утре ще докарам скакалци в пределите ти; 5#Изх. 9:32; Йоил 1:4, 2:25те ще покрият лицето на земята, така че да не може човек да види земята, и ще унищожат останалото, което оцелее, това, което ви остава от градушката, и ще изядат всичките дървета, които растат по полетата ви, 6#Изх. 8:3,21и ще се напълнят с тях къщите ти и къщите на всичките ти служители, и къщите на всички египтяни – нещо, което не са видели нито бащите ти, нито дедите ти, откакто са съществували на земята, дори до днес. И Моисей се обърна и излезе от двореца на фараона.
7 #
Изх. 23:33; Ис.Нав. 23:13; 1 Цар. 18:21; Екл. 7:26; 1 Кор. 7:35 Тогава служителите на фараона му казаха: Докога ще ни бъде примка този човек? Пусни ги да послужат на Йехова, своя Бог. Още ли не знаеш, че Египет загива? 8Тогава пак доведоха Моисей и Аарон при фараона, който им каза: Идете, послужете на Йехова, вашия Бог, но точно кои ще отидат? 9#Изх. 5:1А Моисей отговори: Ще отидем с младите и старите, със синовете и дъщерите, с овцете и говедата ще отидем, защото трябва да отпразнуваме празник на Йехова. 10Тогава фараонът им каза: Нека Йехова бъде с вас, дори ако ви пусна с челядта ви. Но внимавайте, защото имате лоши намерения. 11Не съм съгласен; идете сега вие, мъжете, и послужете на Йехова, защото това поискахте. И ги изгониха от фараоновия дворец.
12 #
Изх. 7:19, 10:4,5 Тогава Господ каза на Моисей: Протегни ръката си над египетската земя, за да покрият скакалците египетската земя и да изядат цялата трева на земята, всичко, което оцеля от градушката. 13И Моисей простря жезъла си над египетската земя; а Господ изпрати източен вятър на земята през целия онзи ден и цялата нощ и на сутринта източният вятър докара скакалците. 14#Пс. 78:46, 105:34; Йоил 2:2И скакалците се пръснаха по цялата египетска земя и нападнаха по всички египетски предели; те бяха много страшни; преди това не е имало такива скакалци, нито ще има такива след тях. 15#Изх. 10:5; Пс. 105:35Защото покриха лицето на цялата земя, така че земята почерня, и изядоха цялата трева в страната и всички плодове на дърветата, които бяха оцелели от градушката; и по цялата египетска земя не остана нищо зелено, било дърво или трева на полето. 16#Изх. 9:27Тогава фараонът бързо повика Моисей и Аарон и каза: Съгреших пред Йехова, вашия Бог, и пред вас. 17#Изх. 9:28; 3 Цар. 13:6Но сега прости, моля, греха ми само този път и се помолете на Йехова, вашия Бог, само да отмахне от мене тази смърт. 18#Изх. 8:30И така, Моисей излезе от двореца на фараона и се помоли на Господа. 19#Йоил 2:20И Господ промени посоката на вятъра, като докара много силен западен вятър, който вдигна скакалците и ги хвърли в Червеното море; не остана нито един скакалец по всички египетски предели. 20#Изх. 4:21, 11:10Но Господ закорави сърцето на фараона и той не пусна израилтяните.
21 #
Изх. 9:22
Тогава Господ каза на Моисей: Протегни ръката си към небето, за да настане тъмнина по египетската земя – тъмнина, която е толкова гъста, че може да се пипа. 22#Пс. 105:28Моисей протегна ръката си към небето; и настана гъста тъмнина по цялата египетска земя за три дни. 23#Изх. 8:22Хората не се виждаха един друг и за три дни никой не можа да помръдне от мястото си, но в жилищата на всички израилтяни беше светло. 24#Изх. 10:8,10Тогава фараонът повика Моисей и каза: Идете и се поклонете на Йехова; само овцете ви и говедата ви нека останат; а семействата ви нека отидат с вас. 25Но Моисей отговори: Обаче ти трябва да ни позволиш да извършим и жертвоприношения и всеизгаряния, за да пожертваме на Господа, нашия Бог; 26така че и добитъкът ни ще дойде с нас; няма да остане зад нас нито едно животно, защото от добитъка трябва да вземем, за да пожертваме на Господа, нашия Бог; и когато пристигнем там, няма да има с какво да послужим на Господа. 27#Изх. 4:21, 10:20, 14:4,8Но Господ закорави сърцето на фараона и той не склони да ги пусне.
28Тогава фараонът каза на Моисей: Махни се от мене; не искам повече да виждаш лицето ми, защото в деня, когато видиш лицето ми, ще умреш. 29#Евр. 11:27А Моисей отговори: Право казваш; няма да видя вече лицето ти.
Currently Selected:
Изход 10: РИ ББД
Highlight
Share
Copy

Want to have your highlights saved across all your devices? Sign up or sign in
© Българско библейско дружество 2025. Използвани с разрешение.
Библия, или Свещеното Писание на Стария и Новия Завет \ip Вярно и точно преведена от оригинала – XXII ревизирано издание © Българско библейско дружество