YouVersion Logo
Search Icon

4. MAKABELER 18

18
1Ey İsrail çocukları, İbrahim soyunun torunları, bu yasayı yerine getirin ve her yönden dindarlığı uygulayın. 2Dinsel aklın bütün duygulara egemen olduğunu, yalnızca içsel acılara değil dışsal acılara da egemen olduğunu bilin.
3Bu nedenle din uğruna acı çekmekle bedenlerini teslim edenlere yalnız ölümlü insanlar hayran kalmadı, ayrıca Tanrı'nın mirasından pay almaya da layık sayıldılar. 4Onlar aracılığıyla ulus esenliğe kavuştu. Yasayı yerine getirmek konusunda yurtta uyanış başlatarak düşmanı yıkıma uğrattılar. 5Zalim hükümdar Antiyokus hem dünyada cezalandırıldı, hem de ölümünden sonra sıkıntı çekiyor. İsrailliler'i hiçbir biçimde putperestliğe ve atalarının geleneklerini bırakmaya zorlayamadığı için Yeruşalim'den ayrılıp Persler'e saldırdı.
Annenin Çocuklarına Söylevi
6Yedi oğlu olan anne bu ilkeleri de çocuklarına açıkladı: 7“Ben bakireydim ve babamın evinden çıkmadım; kadının yaratıldığı kaburgayı korudum. 8Kimse beni çöl ovasında baştan çıkarmadı; o yok edici, hileci yılan da bakireliğimin paklığını lekelemedi. 9Olgunluk dönemimde kocamla kaldım; bu oğullar büyüdüklerinde onların babası öldü. O mutlu bir adamdı, yaşamını iyi çocuklarıyla geçirdi ve yas tutmanın kederini yaşamadı. 10Sizinle hâlâ birlikteyken, size yasayı ve peygamberleri öğretti. 11Size Kayin tarafından öldürülen Habil'e, yakılma kurbanı olarak sunulan İshak'a ve hapse giren Yusuf'a ilişkin yazıları okudu. 12Size Pinehas'ın gayretini, Hananya, Azarya ve Mişael'in ateşe girdiğini anlattı. 13Aslanların inine giren Daniel'i övüp onu kutsadı. 14Size Yeşaya'nın ‘Ateşin içinde yürürken yanmayacaksın’ diyen yazısını anımsattı. 15‘Doğrunun dertleri çoktur’ diyen Mezmurlar'ı yazan Davut'un ezgilerini söyledi. 16‘Bilgelik yaşam ağacıdır ona sarılanlara’ diye yazılmış olan Süleyman'ın özdeyişini yineledi. 17Hezekiel'in ‘Bu kuru kemikler canlanabilir mi?’ sorusunu doğruladı. 18-19Musa'nın, ‘Öldüren de yaşatan da benim; senin ömrün ve günlerinin sayısı bu kadar’ diye yazılı olan ezgisini öğretmeyi unutmadı.”
20 Grekler'in o acı ve zalim hükümdarının ateşini ateşle söndürdüğü gün hem acıydı, hem de acı değildi. Merhametsiz kazanlarında, kızgın öfkesiyle İbrahim kızının yedi oğlu mancınığa götürülüp başka işkenceler için geri getirildi. 21Gözbebeklerinin içini oydu, dillerini kesti ve çeşitli işkencelerle onları öldürdü. 22Bu suçlar için Tanrısal adalet o zalim hükümdarı kovaladı ve kovalamaya devam edecek. 23Ama İbrahim'in oğulları, zaferli anneleriyle birlikte ataların topluluğuna katıldılar ve Tanrı'dan pak ve ölümsüz canlar aldılar. 24Tanrı'ya sonsuza dek yücelik olsun. Amin.

Currently Selected:

4. MAKABELER 18: KKDEU

Highlight

Share

Copy

None

Want to have your highlights saved across all your devices? Sign up or sign in

YouVersion uses cookies to personalize your experience. By using our website, you accept our use of cookies as described in our Privacy Policy