BibleProject | AdventtimietteitäEgzanp

Israel valitsi oman polkunsa ilman Jumalaa. Sen seurauksena heidät karkotettiin omasta maastaan ja vieraat kansat hallitsivat heitä. Mutta profeetta Jesaja tiesi, että suru ja murhe eivät veisi voittoa. Hän odotti sitä päivää, jolloin Israelin armollinen Jumala nostaisi lunastajan, joka vapauttaisi heidät sorrosta ja johdattaisi heidät iankaikkiseen iloon.
Lue:
Jes. 51:11, Jes. 49:13
Pohdi:
Pohdi, mitkä elämäsi alueet tuntuvat juuri nyt raskailta. Lue tämän päivän raamatunkohdat uudelleen hitaasti pitäen mielessäsi omat kokemuksesi menetyksestä tai surusta. Mitä ajatuksia tai tunteita nousee esiin, kun luet ne uudelleen? Pyydä Jumalalta, että hän lohduttaisi sinua uudistamalla käsityksesi hänen ikuisesta ilostaan.
Ekriti
Konsènan Plan sa a

BibleProject on suunnitellut Adventtimietteitä-sarjan inspiroidakseen yksilöitä, pienryhmiä ja perheitä juhlimaan adventtia eli Jeesuksen saapumista. Tämä neljän viikon suunnitelma sisältää animoituja videoita, lyhyitä tiivistelmiä ja kysymyksiä pohdittavaksi. Niiden avulla osanottajat voivat tutkia toivon, rauhan, ilon ja rakkauden raamatullista merkitystä. Valitse tämä suunnitelma, niin saat tietää, miten nämä neljä hyvettä ovat tulleet maailmaan Jeesuksen kautta.
More
Plan ki liye yo

Mirak Jezi : Revele idantite divin Li

Karèm/Pak : Jezi soufri, mouri, epi genyen viktwa

Istwa Nwèl : 5 jou sou nesans Jezi

Gerizon Jezi : Eksplore pouvwa & konpasyon

Parabòl Jezi : Eksplikasyon pratik sou Peyi Wa a

Ansèyman Jezi : Desizyon saj & benediksyon ki dire

Grandi Nan Sanktifikasyon

Bondye pa ChatGPT

Karèm/Pak : Dènye jou Jezi yo
