Akara Njirimara YouVersion
Akara Eji Eme Ọchịchọ

प्रेरितां चे काम 6

6
सात सेवका चे चुणले जाणे
1वां ङिहां मां जिसे बेले चैला ची संख्या बधु लाग़ली, बल्ति यूनानी भाषा ब़ोलणे आले इब्रानी बन्दा उपर कुड़कुड़ाऊ लाग़ले कि, “हर ङिओ ची सेवकाई मां अम्चीया बांढीया ची सुधि ना गेहली जई।”
2बल्ति वां ब़ारहा प्रेरितां ने कलीसिया चे लौका नु आपणे गोढु हकारती कर केहले कि, “ईं अम्चे वास्ते ठीक कोनी कि अम्ही नरीकारा ची शिक्षा ङेणी छोड़ती कर अम्ही खुलावणे पिलावणे ची सेवा मां लाग़ले रिहुं। 3ऐवास्ते हे माये भऊ, आपणे सात नामी मर्दा नु जको पवित्र आत्मा ते ब़ुध्दि लारे भरीले आले हो चुणती गिहा, कि अम्ही वानु ऐ कामा उपर ठहराती ङिऊं। 4पर अम्ही तां प्राथना मां ते नरीकारा चे वचना ची शिक्षा मां लाग़ले रिहुं।”
5हा बात सारी कलीसिया नु आच्छी लाग़ली, ते वाणे स्तिफनुस नांवा चे हेक मर्दा नु जको विश्‍वास ते पवित्र आत्मा मां भरीला आला हुता। ते फिलिप्पुस, प्रुखुरुस, नीकानोर, तीमोन, परमिनास, ते अन्ताकिया चा रेहणे आला निकुलाउस नु जको-जको यहूदी मत्त मां आती गेलता ला, चुणती गेले। 6ते याहनु प्रेरितां चे सामणे खड़े करले ते वाणे प्राथना करती वांचे उपर हाथ मेहले।
7ते नरीकारा चा वचन फैलता गेला ते यरुशलेम मां चैला ची गिणती ब़ोहत बधती गेली ते याजका चा हेक बङा समाज ऐ मत्त नु मनणे आला हुती गेला।
स्तिफनुस ची गिरफ्तारी
8स्तिफनुस नरीकारा चे अनुग्रह ते सामर्थ मां भरीती कर लौका मां अदभोत काम ते चैन्ह ङिखाणता रेहता। 9बल्ति ओ प्राथनाघरा महु जको लिबिरतीनो ची किहवाती, ते कुरेनी ते सिकन्दरिया ते किलिकिया ते एशिया चे लौका महु कुई हेक ऊठती कर स्तिफनुस लारे बहस-बाजी करु लाग़ले। 10पर ओ ज्ञान ते वे पवित्र आत्मा चा जाये लारे ओ बाता करता, वे बन्दी ओचा सामना ना कर सग़ती।
11ऐचे उपर वाणे कई लौका नु पैसा चा लालच ङिती कर भड़काले जको किहुं लाग़ले, “अम्ही ऐनू मूसा ते नरीकारा चे विरोध मां निन्दा चीया बाता केहते सुणले।” 12ते लौका ते बङका ते शास्त्रीया नु भड़काती कर चढ़ती आले ते ओनु पकड़ती कर महासभा मां गेहती आले।
13ते कूड़े ग़वाह खड़े करले, जेह्णे केहले कि, “ईं बन्दे पवित्र स्थान ते व्यवस्था चे विरोध मां ब़ोलणे ना छोड़ी। 14कांकि अम्ही ओनु ईं केहते हुले सुणले, कि हाओ ईशु नासरी ऐ मन्दरा नु ढाती नाखी ते वां रीता नु बदलती नाखी जको मूसा ने अम्हानु ङिलीया।” 15बल्ति सारा बन्दा ने जको महासभा मां ब़ेहले हुते, ओनु तकले ओचे मुँह स्वर्ग़दूता आलीकर ङेखले।

Mee ka ọ bụrụ isi

Mapịa

Lee anya n'etiti ihe abụọ

Kesaa

None

Ịchọrọ ka echekwaara gị ihe ndị gasị ị mere ka ha pụta ìhè ná ngwaọrụ gị niile? Debanye aha gị ma ọ bụ mee mbanye