Povznést se nad Zákon

Day 1 of 3 • This day’s reading

Devotional

Nezbytné věci pro život

K životu potřebuji nezbytně vodu. Kohoutková voda k pití stačí. Džus je dobrý, ale obejdu se bez něho. Osm kamarádů, míč a branky mi stačí, abychom si zahráli fotbal. Značkové oblečení a kopačky nepotřebujeme.

Už na základce většina dětí během chození očekává od druhého věrnost, důvěru, porozumění, vtipnost, společné zájmy a jiné podobné vlastnosti. Ve vztazích mezi kamarády nebo v manželství jde především o charakter. Návštěva kina nebo rande v mekáči s věrným přítelem je něco navíc. Ty nejzákladnější věci k životu život nekomplikují.

Lidé si někdy život komplikují tím, že přidávají, zvyšují nároky na sebe i na ostatní. Na dobré oslavě nesmí chybět… Kamarádím jen s těmi, kteří hrají…, sledují…, dělají… nebo se kamarádí jen s tím a s tím člověkem. Lidé si někdy křesťanský život komplikují tím, že zvyšují nároky křesťanského života. Jako kdyby letitý křesťan požadoval, aby do kostela, do dorostu (oddílu) chodili lidé na stejné úrovni jako on, stejně zralý, znalý Boha, správné mluvy a chování.

Pavel a Petr popisují v 15. kapitole Skutků vyšší nároky a požadavky křesťanů ze Židů na křesťany z nežidovského původu (pohany). Hlavní představitelé tehdejší církve se ale shodují, že, ať Žid nebo pohan, člověk je zachráněn (spasen) milostí. Petr doslova říká: “Věříme, že jsme zachráněni milostí Pána Ježíše Krista stejně jako oni.” Ve vztahu s Bohem stačí víra.

Pokud věříme, že jsme zachráněni tím, že Ježíš Kristus zemřel na kříži místo nás, tak to Bohu stačí. Mojžíšův zákon nebo obřízka spojená s dodržováním Zákona a židovských pravidel je něco navíc. Zákon je dobrý, dokonce je svatý, ale jeho dodržování vztah s Bohem nezlepší. Bůh nevyžaduje plnění pravidel, aby náš vztah mohl vůbec existovat. Ve vztahu mezi mnou a Bohem musím nejdříve věřit, že Ježíš zemřel za moje hříchy, aby vztah mezi mnou a Bohem mohl vůbec začít existovat.

Pavel, Petr s představiteli tehdejší církve se shodli, že víra je základ. Dále požádali křesťany nežidovského původu o další nezbytnosti. Všechny tři nezbytné požadavky vycházejí ze Zákona a pojmenovávají věci, které ničí vztah s Bohem, kazí naši víru. Tady je Zákon na místě, nekomplikuje nám život. Pomáhá nám, abychom sami sobě nepodkopávali nohy.

Otázky:

  1. Které věci ti pomáhají zjednodušit si život?
  2. Bez kterých věcí se v životě neobejdeš?
  3. Které věci jsou nezbytné a chybí ti?
  4. Co ti přijde nezbytné ve vztahu s Bohem?

Výzva:

Napiš si všechny věci, které děláš během dne. Vyber si jakýkoliv den. Ke každé věci napiš, jak ti pomáhá ve vztahu s Bohem. Pak si podtrhni věci, které jsou opravdu nezbytné, bez kterých se tvůj vztah s Bohem neobejde.
Co ti vyšlo?

Modlitba:

Pane Ježíši, díky, že mi dáváš do života různé věci. Jsem rád, že si můžu uvědomit, co je opravdu nejdůležitější právě v mém životě. Pomoz mi lpět na těch opravdu nezbytných věcech a nekomplikovat si to věcmi, které nejsou podstatné pro náš vztah. Ukaž mi, jak žít z víry. Amen.