Złota Reguła

Day 1 of 3 • This day’s reading

Devotional

W swojej książce Running with the Giants (książka nie wydana w Polsce, przyp. autor) John Maxwell pisze o nowym pastorze, który przedstawił swojemu zborowi osiem zasad. Oto one:   1. Jeśli ktoś ma mi coś do zarzucenia, niech przyjdzie do mnie osobiście. Ja będę postępował tak samo wobec was.   

  2. Jeśli ktoś inny ma mi coś do zarzucenia, a przyjdzie do was, odeślijcie go do mnie. Ja postąpię tak samo.    

  3. Jeśli ktoś nie chce przyjść do mnie, powiedzcie: „Chodźmy do niego razem”. Ja zrobię tak samo.   

  4. Bądźcie ostrożni w komentowaniu. Łatwo jest mylnie zinterpretować intencje. Ja również nie będę pochopnie wyciągał wniosków wobec was.   

  5. Jeśli wiadomość jest poufna, zatrzymajcie ją dla siebie. Jeśli ktokolwiek powie mi coś w zaufaniu, nie będę o tym mówił, z wyjątkiem sytuacji, gdy sam będzie zagrożeniem dla siebie, czy kogoś drugiego lub dotyczyć to będzie molestowanego dziecka. Tego samego oczekuję od was.    

  6. Nie czytam anonimów.   

  7. Nie manipuluję. I nie chcę być manipulowanym. Nie pozwólcie, by ktoś inny wami manipulował. I nie pozwólcie by inni, przez was, manipulowali mną.   

  8. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, powiedzcie mi o tym. Jeśli będę potrafił odpowiedzieć na nie, nie wprowadzając nikogo w błąd czy łamiąc słowo, zrobię to.


Te wszystkie osiem zasad można by zredukować do jednego stwierdzenia: „Czyń innym to, co sam chciałbyś, by inni czynili tobie”. Dobre małżeństwa, firmy, relacje czy przyjaźnie oparte są na złotej regule, jaką dał nam Jezus. 


I jeszcze jedna końcowa myśl: „Trzymajcie się z dala od wszelkiego rodzaju zła.” (1 Tesaloniczan 5:22).


Kiedy ludzie wyczują, że próbujesz ich wykorzystać, nawet jeśli miałeś okazję, by wyjaśnić im swoje motywy, być może będziesz musiał przemyśleć swoje podejście.