J. A. Komenský: Zrození hrdiny

Day 1 of 5 • This day’s reading

Devotional

„Och, jak je krásné povznést se nad mraky domněnek.

Jak je krásné získávat z kalu omylů čisté zlato pravdy!“
J. A. Komenský
Uprostřed výuky v sedmé třídě přijde nový žák s kšiltovkou na hlavě. Děti sledují učitelku, jak bude reagovat. Učitelka ho přivítá, ale na kšiltovku neřekne ani slovo, a pokračuje ve výkladu.

Okamžitě většina spolužáků začne přemýšlet proč. Některé napadne – chce dát najevo svůj styl. Druhá domněnka – je to provokatér. Třetí tip – je nový, tak na sebe chce upozornit. Čtvrtý odhad od boku – kadeřnice mu zkazila účes. Pátý scénář – další věc, kterou učitelka neřeší. Šestá domněnka – prostor pro tvou fantazii. Který názor je ten správný?Jaký důvod má nový spolužák k nošení kšiltovky? Jak to zjistit? Nejlepší bude se ho přímo zeptat. Když neznáš pravdivý důvod, tak nehádej. Nedomýšlej s ostatními spolužáky. Raději se zeptej toho v té kšiltovce. Není od věci přemýšlet nad přátelskou otázkou: „Promiň, můžu se tě zeptat, proč máš tu kšiltovku?“. 


Skutečně se stalo, že jednomu klukovi slezly vlasy už na základce. Druhý pravdivý příběh vypráví o dívce s nádorem po chemoterapii. A možná se najde další. Tak si nechej příběhy vyprávět od hlavního hrdiny.


Ale doptat se, chce někdy odvahu. Neboj se zjistit víc, než si uděláš názor. Neboť mylné představy vedou často k nedorozuměním, hádkám a pomluvám.


Pokládat otázky je něco přirozeného. Pilát uzavřel rozhovor s Ježíšem otázkou „Co je pravda?“. Učedníci chtěli po Ježíšovi vyložit podobenství. I Ježíš pokládal otázky učitelům Zákona, učedníkům i kolemjdoucím, kteří chtěli uzdravit. 
Otázky


Jak moc věříš svému prvnímu úsudku o druhých lidech?
Challenge (Výzva)


Napiš ve třech bodech, co si myslíš o jednom ze svých kamarádů. Potom přemýšlej, co z toho je ověřitelné a co z toho je jen domněnka.