YouVersion Logo
Search Icon

MATTA 2

2
1Yeşua, Kral Hirodes’in döneminde Yahudiye’nin Beytlehem Kenti’nde doğduğunda, doğudan yıldızbilimciler Yeruşalem’e gelip şöyle dediler:
2“Yahudilerin Kralı olarak doğan çocuk nerede? Çünkü doğuda O’nun yıldızını gördük ve O’na tapınmaya geldik.” 3Kral Hirodes bunu duyunca kendisi de bütün Yeruşalem halkı da rahatsız oldu. 4Halkın bütün başkâhinlerini ve yazıcılarını bir araya toplayarak onlara Mesih’in nerede doğacağını sordu. 5Ona, “Yahudiye’nin Beytlehem Kenti’nde” dediler. “Çünkü peygamber aracılığıyla şöyle yazılmıştır:
6‘Ey Beytlehem, Yahuda diyarı,
Yahuda önderleri arasında hiç de en önemsizi değilsin! Çünkü halkım İsrael’i güdecek önder senden çıkacak.’”
7Sonra Hirodes gizlice yıldızbilimcileri çağırıp onlardan yıldızın tam olarak ne zaman göründüğünü öğrendi. 8Onları Beytlehem’e gönderip, “Gidin ve çocuğu dikkatle arayın” dedi. “Onu bulduğunuz zaman bana haber verin ki ben de gelip O’na tapınayım.” 9Yıldızbilimciler kralı dinledikten sonra kendi yollarına gittiler. İşte, doğuda gördükleri yıldız, çocuğun bulunduğu yerin üzerinde durana dek önlerinden gitti. 10Yıldızı gördüklerinde olağanüstü bir sevinçle doldular. 11Eve girdiler ve çocuğu annesi Mariyam’la gördüler. Yere kapanıp O’na tapındılar. Hazinelerini açıp O’na hediye olarak altın, günnük ve mür sundular. 12Bir rüyada Hirodes’in yanına dönmemeleri konusunda uyarılınca ülkelerine başka bir yoldan döndüler.
13Yıldızbilimciler yola çıktıktan sonra, Efendi’nin bir meleği rüyada Yosef’e görünerek şöyle dedi: “Kalk, çocukla annesini al, Mısır’a kaç ve ben sana söyleyinceye dek orada kal. Çünkü Hirodes öldürmek için çocuğu arayacak.”
14Bunun üzerine Yosef kalktı. Çocukla annesini alıp geceleyin Mısır’a gitti.
15Hirodes’in ölümüne dek orada kaldı. Bu, Efendi’nin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu söz yerine gelsin diye oldu:
“Oğlumu Mısır’dan çağırdım.”
16O zaman Hirodes, yıldızbilimcilerin kendisini kandırdığını anlayınca çok öfkelendi. Onlardan öğrendiği zamanı göz önünde bulundurarak Beytlehem ve bütün yöresinde bulunan iki ve iki yaşından küçük erkek çocukların hepsini öldürttü. 17O zaman Peygamber Yeremya tarafından bildirilen şu söz yerine gelmiş oldu:
18“Rama’da bir ses duyuldu, Ağlayış ve yas sesi, Çocukları için ağlayan Rahel Teselli edilmek istemiyor.
Çünkü onlar yok artık!”
19Hirodes öldükten sonra Efendi’nin bir meleği, Mısır’da Yosef’e rüyada görünerek şöyle dedi: 20“Kalk, çocuğu ve annesini al ve İsrael diyarına geri dön. Çünkü çocuğun canını almak isteyenler öldü.”
21Böylece Yosef çocukla annesini alıp İsrael diyarına geri döndü.
22Fakat Arhelas’ın, babası Hirodes’in yerine Yahudiye’de kral olduğunu duyunca oraya gitmekten korktu. Bir rüyada uyarılması üzerine Galile bölgesine gitti. 23Orada Nasıra adlı kente yerleşti. Bu, peygamberler aracılığıyla önceden bildirilen, “O’na Nasıralı denecektir” sözü yerine gelsin diye oldu.

Currently Selected:

MATTA 2: YTC

Highlight

Share

Copy

None

Want to have your highlights saved across all your devices? Sign up or sign in

YouVersion uses cookies to personalize your experience. By using our website, you accept our use of cookies as described in our Privacy Policy