YouVersion Logo
Search Icon

MATTA 1

1
1Avraham oğlu, David oğlu Yeşua Mesih’in soyağacı kitabıdır.
2Avraham İshak’ın babasıydı, İshak Yakov’un babasıydı, Yakov Yahuda ve kardeşlerinin babasıydı, 3Yahuda Tamar’dan doğan Peres’le Zerah’ın babasıydı, Peres Hesron’un babasıydı. Hesron Ram’ın babasıydı, 4Ram Amminadav’ın babasıydı, Amminadav Nahşon’un babasıydı, Nahşon Salmon’un babasıydı, 5Salmon, Rahav’dan doğan Boaz’ın babasıydı. Boaz, Rut’tan doğan Ovet’in babasıydı. Ovet Yişay’ın babasıydı. 6Yişay Kral David’in babasıydı. David, Uriya’nın karısından doğan Solomon’un babasıydı. 7Solomon Rehavam’ın babasıydı. Rehavam Aviya’nın babasıydı. Aviya Asa’nın babasıydı. 8Asa Yehoşafat’ın babasıydı. Yehoşafat Yoram’ın babasıydı. Yoram Uzziya’nın babasıydı. 9Uzziya Yotam’ın babasıydı. Yotam Ahaz’ın babasıydı. Ahaz Hizkiya’nın babasıydı. 10Hizkiya Manaşşe’nin babasıydı. Manaşşe Amon’un babasıydı. Amon Yoşiya’nın babasıydı. 11Yoşiya, Babil sürgünü sırasında doğan Yehoyakin ve kardeşlerinin babasıydı.
12Yehoyakin, Babil sürgününden sonra doğan Şealtiel’in babasıydı. Şealtiel Zerubbabil’in babasıydı. 13Zerubbabil Avihut’un babasıydı. Avihut Elyakim’in babasıydı. Elyakim Azor’un babasıydı. 14Azor Sadok’un babasıydı. Sadok Ahim’in babasıydı. Ahim Elihut’un babasıydı. 15Elihut Elazar’ın babasıydı. Elazar Mattan’ın babasıydı, Mattan Yakov’un babasıydı, 16Yakov Mariyam’ın kocası olan Yosef’in babasıydı. Mariyam’dan Mesih diye bilinen Yeşua doğdu.
17Böylece Avraham’dan David’a kadar toplam on dört kuşak, David’den Babil’e sürgüne kadar on dört kuşak, Babil’e sürgünden Mesih’e kadar on dört kuşaktır.
18Yeşua Mesih’in doğumu böyle oldu: Annesi Mariyam, Yosef’e nişanlıydı. Onlar henüz bir araya gelmeden önce, Mariyam’ın Kutsal Ruh’tan gebe olduğu ortaya çıktı. 19Nişanlısı Yosef, doğru biri olduğundan ve onu halkın önünde utandırmak istemediğinden, ondan gizlice ayrılmak niyetindeydi. 20Ama o bunları düşünürken, Efendi’nin bir meleği rüyada ona görünerek şöyle dedi: “David oğlu Yosef, Mariyam’ı kendine eş olarak almaktan korkma. Çünkü onun rahminde meydana gelen Kutsal Ruh’tandır. 21O, bir oğul doğuracak ve adını Yeşua koyacaksın. Çünkü halkını günahlarından kurtaracak olan O'dur.”
22Bütün bu olanlar, Efendi’nin peygamber aracılığıyla söylediği şu söz yerine gelsin diye oldu:
23“İşte, bir bakire gebe kalıp bir oğul doğuracak.
Adını İmmanuel koyacaklar.” İmmanuel, “Tanrı bizimle” demektir.
24Yosef uykusundan uyanınca Efendi’nin meleğinin kendisine buyurduğu gibi yaptı ve Mariyam’ı eş olarak yanına aldı. 25Ancak Yosef, ilk oğlunu doğurana dek Mariyam’a dokunmadı ve doğan çocuğa Yeşua adını verdi.

Currently Selected:

MATTA 1: YTC

Highlight

Share

Copy

None

Want to have your highlights saved across all your devices? Sign up or sign in

YouVersion uses cookies to personalize your experience. By using our website, you accept our use of cookies as described in our Privacy Policy